PŘÍTELÍK

Název webu e-mailové adresy "pritelik" pochází z doby, kdy jsem vydával časopis PŘÍTELÍK, zpravodaj Kroužku přátel leporela. 

Kroužek přátel leporela tvořili studenti z ateliéru ilustrace a grafiky a z atelieru písma Vysoké školy uměleckoprůmyslové. KPL vzniknul jako odezva na oblíbené klauzurní zadání vedoucího AIG profesora Jiřího Šalamouna. Inspirováni panem profesorem jsme pořádal výstavy a další akce na téma "leporelo". 

Do PŘÍTELÍKU přispěla celá plejáda vynikajících, tehdy začínajících umělců, např. Vlaďimíra Šturmová, Markéta Šimková, Barbora Velebná, Kateřina Sušková, Lucie Kovářová, Claire Faÿ, Pavel Novák, Zdeněk Häckel, Denisa Myšková, Hana Kolbe, Lukáš Kudrna, Martin Kubát, Petr Bařinka, Magdalena Hrubá, Monika Novotná, Iveta Pilařová, Valerie Hamill, Markéta Šimková, Monica Berdan, Richard Kolbe, Tereza Říčanová, Tomáš Brousil, Radana Lencová, Eva Pelechová, Tereza Hejmová, Jan Čumlivski, Eva Maceková, Zuzana Kubíčková, Pavlína Bolková, Markéta Horáková, Magdalena Kalistová, Magdalena Bartáková, Pavel Svoboda a mnozí další...

Zastoupeni byli i zasloužilí pracovníci starších generací. Mezi nimi např. grafický designér Jiří Rathouský nebo katolická disidentka, organizátorka kulturních akcí na královehradecku Jarmila Strejcová.

PŘÍTELÍKU dosud vyšlo devět čísel.EDICE "KNIHAŘEM SNADNO A RYCHLE"

S výukou na Vysoké škole uměleckoprůmyslové souvisí i moje publikační činnost. 

V edici "Knihařem snadno a rychle" jsem vydal tyto učební texty: BROŽURA (1. a 2. VYDÁNÍ),  KNIŽNÍ VAZBY      Z DUNHUANGU, STAVÍME KNIŽNÍ VAZBU,  ELEMENTY KNIŽNÍ VAZBY a OPRAVY KNIH

V publikaci BROŽURA jsem naznačil možnosti využití konstrukčních elementů při uspořádání knižního kompletu a spojení knižního bloku. Systém elementů je ilustrován na návodu ke zhotovení měkkých vazeb - lepené a šité brožury.

Publikace KNIŽNÍ VAZBY Z DUNHUANGU popisuje konstrukci dálněvýchodních knižních vazeb a jejich historický vývoj. Obsahuje návod ke zhotovení čínské harmonikové, motýlkové a kapsové knižní vazby.

V pojednání STAVÍME KNIŽNÍ VAZBU jsem shrnul svoje dosavadní poznatky o uspořádání soustavy konstrukčních prvků knižní vazby. Z historického vývoje konstrukce jsem odvodil systém základních konstrukční elementů. 

Publikace ELEMENTY KNIŽNÍ VAZBY poskytuje návod, jak využít jednotlivé funkční prvky k sestavení nových konstrukčních celků. Pojednává o jednotlivých součástech knižní vazby (jednolisty, dvoulisty, složky, spojení nastavením do délky, "do bloku", šitím po složkách) v technologickém i výtvarném kontextu.

Publikace OPRAVY KNIH pojednává o tom, jak opravit potrhané listy, rozpadlý knižní blok nebo poškozenou obálku knihy  

Informace o možnostech distribuce publikací OPRAVY KNIH - 1. VYDÁNÍ,   BROŽURA - 2. VYDÁNÍ, KNIŽNÍ VAZBY Z DUNHUANGU - 2. VYDÁNÍ a STAVÍME KNIŽNÍ VAZBU - 2. VYDÁNÍ  jsou uvedeny v záložce AKTUALITY (ostatní publikace jsou rozebrány).  NÁHRADNÍ OBÁLKY 

Pokud máte poškozenou obálku, napište si o novou. Způsob, jak vyměnit obálku, naleznete v publikaci Opravy knih.


UMČO

Občas taky zabrousím do světa o dvou rozměrech - kreslím, maluji na počítači, tisknu. Podívejte se, jaké dělám obrázky. Ty ale stejně nakonec většinou skončí jako ilustrace v knihách.